Rok 1990
-
Windows 3.0 została wydana 22 maja 1990. Wciąż stanowi "nakładkę graficzną" na system DOS. Jest napisany zupełnie od nowa, wyposażony w odświeżony graficzny interfejs użytkownika (GUI). Do odziedziczonych po wersjach 2.x programów Notepad, Write i gry Reversi dołączyła gra Solitaire. Dodano oparty na ikonach program zarządzający innymi programami oraz program do obsługi plików (winfile), które zastąpiły stary tekstowy kombajn.
Programy pisane dla MS-DOS można było teraz uruchamiać w oknie (co wcześniej było dostępne w bardziej ograniczonej formie w Windows/386 2.1). Dzięki temu system udostępniał wielozadaniowość dla starszych programów. Na rynku komputerów domowych miało to mniejsze znaczenie, bo gry i inne programy rozrywkowe nadal wymagały bezpośredniego dostępu do sprzętu, a taki dawał tylko DOS.
Zarządzanie ustawieniami scentralizowano i przemodelowano na wzór Mac OS. . W związku z tym IBM postanawia zaprzestać współpracy z Microsoftem w tworzeniu systemu OS/2, gdyż sądzi, że Windows stanie się jego konkurentem i wpłynie na małą popularność "dwójki".
Jest pierwszym Windows, który odniósł sukces i rozpowszechnił się masowo na komputery domowe. Jego wersja z numerem 3.11 potrafiła łączyć komputery w sieć.
Windows 3.0 był ostatnim systemem mogącym pracować w trybie rzeczywistym procesora i ostatnim, który był w pełni zgodny z programami dla starszych wersji.
-
Oficjalne narodziny WWW. Timothy Berners-Lee tworzy język HTML (HyperText Markup Language). Sieć WWW używa także stworzonego przez niego protokołu HTTP i adresów URL.
Napisał również swój pierwszy serwer, nazwany po prostu HTTPD i pierwszą aplikację kliencką, "WorldWideWeb" - przeglądarkę i edytor hipertekstu typu WYSIWYG działającą w środowisku NeXTStep. Pracę nad nią rozpoczął w październiku 1990 - program "WorldWideWeb" został udostępniony w sieci CERN w październiku tegoż roku, a w ogóle w Internecie latem 1991. Pierwszą opublikowaną przez Tima Bernersa-Lee stroną WWW była http://info.cern.ch.
Tim Bernes-Lee 16 lipca 2004 r. otrzymał tytuł Rycerza Orderu Imperium Brytyjskiego od Królowej Elżbiety za "wkład w ogólnoświatowy rozwój Internetu". Tytuł ten jest jednym z najwyższych stopni szlachectwa nadawanego obywatelom brytyjskim.
-
ARPANET oficjalnie kończy swoje działanie. Po udanym wprowadzeniu protokołu TCP/IP, który pozwala różnym sieciom komputerowym na komunikowanie się między sobą, ARPANET staje się zbędny.
Rok 1991
- W USA Phil Zimmerman tworzy Pretty Good Privacy, program do szyfrowania osobistych listów wysyłanych pocztą elektroniczną. PGP działał na zasadzie klucza asymetrycznego i dawał dawał kod odporny nawet na wysiłki agencji rządowych. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa USA (NSA) omal nie doprowadziła do uwięzienia autora programu.
- Powstał mikroprocesor DEC Alpha, (1,7 mln tranzystorów), przeznaczony dla szybkich stacji roboczych i serwerów, pracujących z systemem operacyjnym Unix i pochodnymi.
- Niespodziewany zwrot w historii systemów operacyjnych. Linus Torvalds z Unwersytetu Helsińskiego opracował odchudzoną wersję Unixa, przeznaczoną dla komputerów osobistych. Nowy system operacyjny nazwany Linux, zachował wszystkie najlepsze cechy pierwowzoru: szybkość i stabilność pracy, wielozadaniowość i wbudowaną obsługę sieci komputerowych na TCP/IP. Jest przy tym mniejszy i łatwiejszy w konfiguracji od Unixa. W dodatku może współistnieć z DOSem i MS Windows w obrębie jednego komputera. Thorvalds udostępnił swój system wszystkim chętnym za darmo. Zezwolił także na modyfikacje i dystrybucję nowych wersji instalacyjnych. Nowy system operacyjny spotkał się z nadspodziewanie ciepłym przyjęciem, zarówno wśród użytkowników, jak i wśród programistów. Wkrótce nowe dystrybucje zawierały darmową odmianę X-Windows - XFree86, menedżery okienek, a także dużo oprogramowania użytkowego.
Powstanie Linuxa jest tak ważnym wydarzeniem (również dla mnie ;) ), że jeśli chcesz, więcej dowiesz się tutaj.
Rok 1992
- Firmy IBM, Apple i Motorola opracowały procesor POWER PC. Nowe procesory weszły w skład nowych komputerów Apple MacIntosh, jedynych wówczas komputerów opartych na architekturze RISC, przeznaczonych do użytku domowego lub biurowego.
- Powstaje pierwsza gra komputerowa FPP (First Person Perspective) - "Wolfenstein 3D, opracowana przez firmę Apogee. Pramatka wszystkich gier typu "strzelanka" w trójwymiarze, stanie się ich symbolem.
- Intel wypuszcza pierwsze procesory Pentium, zrywając przy okazji z numerycznym nazewnictwem procesorów.
Rok 1993
- Apple zaprezentowała piewrszego palmtopa ("palm" - ang. "dłoń") o nazwie Newton. Całą powierzchnię obudowy zajmował dotykowy ekran ciekłokrystaliczny (366x240 pikseli), klawiatury nie było. Do komunikowania się z Newtonem wykorzystywany był ekran dotykowy. Wyposażono go też w mechanizm rozpoznawania pisma ręcznego. Klawiatura była w razie potrzeby wyświetlana na ekranie.Niedoskonały system rozpoznawania pisma spowodował to, że Newton nie okazał się sukcesem, a jedynie ciekawym gadżetem. Pomysł - już po latach - podjęli inni producenci.
- Powstaje Mosaic - pierwszy graficzny program do przeglądania zasobów Internetu, stworzona przez NCSA (National Center for Supercomputing Applications) na uniwersytecie Illinois.
- Firma iD Software wypuszcza grę o nazwie DOOM - następcę Wolfensteina. DOOM stanie się na długie lata królem gier FPP, ewoluując w coraz nowsze wersje. W 2004 roku zostanie wydana gra planszowa DOOM, a w 2005 na podstawie gry zostanie nakręcony film.
Rok 1995
Na uniwersytecie w Tokyo uruchomiony zostaje superkomputer GRAPE-4, do obliczeń astrofizycznych, o szybkości przetwarzania biliona operacji na sekundę.
Zawiera 1692 procesory.
Rok 1996
- Microsoft wypuszcza z rocznym poślizgiem Windows 95 - pierwszy swój okienkowy samodzielny system operacyjny, sprzedawany nie jako "nakładka" na DOS-a. Pełen niedociągnięć, dziur i luk daje początek "nowej, świeckiej tradycji" Microsoft, czyli wypuszczania kolejnych łat i poprawek, każda z nich była otrąbiona jako kolejny sukces. Dziś określone by były jako "service pack-i". Jednak w cztery dni po premierze systemu sprzedano 4 miliony egzemplarzy nowego Windows. Na rynku pojawia się również Windows NT 4.0, dla zastosowań sieciowo-korporacyjnych.
- Startuje marsjańska sonda kosmiczna Pathfinder, z najsilniejszym komputerem, jaki dotychczas pracował na pokładzie statku kosmicznego. Procesor RISC RS6000 wchodzący w skład komputera RAD 6000 był celowo spowolniony dla zaoszczędzenia energii
Rok 1997
Arcymistrz szachowy Gari Kasparow przegrywa mecz z komputerem IBM RS/6000 Deep Blue. Ten znany z Pathfindera, zmodyfikowany RS/6000 oprócz dwóch własnych procesorów, zawiera 256 specjalizowanych procesorów szachowych.
Rok 1998
- Microsoft wypuszcza nowy system - Windows 98, również "dziurawy", jednak cieszący się jeszcze większym zainteresowaniem od poprzednika.
- Firma Apple ratuje się przed bankructwem. Wypuszczony na zdominowany przez PC i Microsoft komputer iMac staje się przebojem, i to nie tylko jednego sezonu. Zaprojektowany był przede wszystkim jako stanowisko sieciowe dla Internetu, był bardzo estetyczny i ergonomicznie dopracowany.
Rok 1999
Na serwerach pocztowych USA (później nie tylko tam) po raz pierwszy w historii Internetu zostaje zainstalowane legalne oprogramowanie szpiegujące o nazwie Carnivore (mięsożerca), rozpętując burzę dyskusji na temat prywatności korespondencji. Po 11 września 2001 roku władze USA będą już czytać pocztę prywatną internautów bez żadnego skrępowania ze strony jakiejkolwiek instytucji.