Rok 1970
-
Zostaje ucieleśniony projekt o nazwie ARPANET (pierwszy, słynny rysunek 4 węzłów sieci), finansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Stanów Zjednoczonych (Defence Advanced Research Projects Agency - DARPA). Celem przedsięwzięcia było stworzenie sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny - w przypadku zniszczenia części sieci, łączność pomiędzy pozostałymi jej elementami miała zostać zachowana. Sieć miała zapewnić wydajność, niezawodność i niezależność od wytwórców przy przesyłaniu danych.
Sieć komputerowa ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), wykorzystująca nowo opracowany protokoł sieciowy TCP/IP, połączyła pierwsze ośrodki komputerowe departamentu obrony USA. Prędkość transmisji wynosiła około 1000 bitów na sekundę. Wiele rozwiązań stosowanych współcześnie zostało opracowanych w ramach prac nad tą siecią.
Projekt ten jako pomysł zrodził się w 1957 roku, na fali histerii wywołanej udanym lotem radzieckiego Sputnika. Jak się okazało - odniósł olśniewający sukces, po latach i przekształceniach łącząc komputery na całej kuli ziemskiej w sieć o nazwie INTERNET.
-
Powstał prototyp pierwszego polskiego minikomputera K-202, konstrukcji Jacka Karpińskiego. Była to konstrukcja niezwykle udana, ale nie rozwinięto jakiejś znaczącej produkcji.
W tygodniku Perspektywy skomentowano to jako wydarzenie pierwszej rangi:
"Powstał minikomputer na elementach elektronicznych czwartej generacji, stanowiący w swojej klasie najbardziej uniwersalną maszynę świata. Liczy z szybkością miliona operacji na sekundę i w tym dorównują mu tylko amerykański minikomputer Super Nova i angielski Modular One".
Na podstawie K-202 powstały potem seryjne minikomputery MERA-300 i MERA-400. Jak to już u nas bywa, skończyło się na wdrożeniu minikomputerów RWPG-owskiego typu SM, czyli spóźnionej kopii PDP-11.
Rok 1971
-
Ray Tomlinson wysyła pierwszego e-maila.
W 1971 Tomlinson pracował jako inżynier w firmie Bolt Beranek and Newman, która zdobyła kontrakt na zbudowanie sieci ARPANET. Badając możliwości wykorzystania sieci, wpadł na pomysł połączenia wewnętrznego programu generującego komunikaty z innym programem do transferowania plików między komputerami sieci ARPANET i zastosował w nim znak @ do oddzielenia nazwy odbiorcy od docelowego adresu.
Nie jest znana dokładna data wysłania pierwszej wiadomości - źródła podają rok 1971 lub 1972, ale najbardziej prawdopodobny jest listopad lub grudzień 1971 r. Wbrew legendzie nie ma też pewności, czy treścią pierwszej wiadomości były znaki QWERTY - sam Tomlinson utrzymuje, że było to "coś w rodzaju QWERTY", co ma oznaczać przypadkowy charakter tej wiadomości.
-
Powstał pierwszy mikroprocesor, czterobitowy Intel 4004. Zawierał 2300 tranzystorów i mógł wykonywać 60000 operacji na sekundę.
-
Firma Kenback wypuszcza na rynek model Kenback-1, najwcześniejszy model komputera osobistego (PC). Jego twórcą jest John BlankenBaker. Komputer wykorzystuje 130 układów scalonych, posiada pamięć pojemności 256 bajtów oraz wykonuje 1000 instrukcji na sekundę. Koszt urządzenia to 750 dolarów.
-
IBM zdecydował się na wykorzystanie wynalazku Yoshiro Nakamatsu i skondtruował napęd dyskietek. Urządzenie IBM 23FD Minnow było napędem ośmiocalowych dyskietek o pojemności poniżej 100 kB danych. Co ciekawe, dyskietki były wykorzystywane jako pamięci "tylko do odczytu" i służyły przede wszystkim jako nośnik mikrokodu, przeznaczony do celów serwisowych.
Na początku lat pięćdziesiątych dr Yoshiro Nakamatsu z Uniwersytetu Tokijskiego opatentował koncepcję i szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych urządzenia, które w przyszłości miało na długie lata stać się popularnym nośnikiem danych. Nakamatsu zaproponował zastąpienie taśmy magnetycznej obracającym się krążkiem z folii, pokrytym warstwą magnetyczną.
Pierwotnie urządzenie miało służyć do zapisu i odtwarzania muzyki, lecz w tym zastosowaniu królowała już taśma magnetyczna i nic nie mogło z nią konkurować. Jednak ośmiocalowej średnicy krążek folii, zamknięty w kopercie z tworzywa sztucznego miał nad taśmą znaczącą przewagę. Zajmował znacznie mniej miejsca, był wygodniejszy w użyciu, a przede wszystkim umożliwiał łatwy dostęp do dowolnego fragmentu zapisanych informacji. Nic więc dziwnego w tym, że po opublikowaniu wynalazku Yoshiro Nakamatsu zainteresowała się nim firma IBM.
Nie wiemy, ile zapłacił Big Blue za patent - dr Nakamatsu wyjaśnia, że nie wolno mu tego ujawnić, ale nie była to wielka kwota. Tymczasem IBM przejął prawa do wynalazku i... starannie go ukrył. Dyskietka magnetyczna zniknęła na jakiś czas z horyzontu, chwilę po jej wynalezieniu. Pojawiła się ponownie dopiero po blisko dwudziestu latach.
Rok 1972
Rok 1973
-
Na Targach Poznańskich prezentowany jest prototyp komputera RIAD - wspólne dzieło konstruktorów z Wrocławia, Warszawy i Erewania. Ten egzemplarz zbudowano z użyciem wielu elementów importowanych z Zachodu. W rezultacie szybkość działania tej maszyny była porównywalna z oryginałem IBM, opracowanym w USA w latach 1965-66.
-
Robert Metcalfe z Xeroxa tworzy podstawy Ethernetu (słynny dziś odręczny rysunek Roberta Metcalfe). Napisał: "On May 22, 1973, using my Selectric typewriter ... I wrote ... "Ether Acquisition" ... (...) If Ethernet was invented in any one memo, by any one person, or on any one day, this was it."
Nic wówczas nie przepowiadało wielkiej kariery wynalazku R. Metcalfe'a. Ethernet uznano za mało innowacyjną technologię, nie nadającą się do poważnych zastosowań. Niezrażony tym R. Metcalfe wprawdzie udoskonalał swoją ideę, ale zapewne nie wszedłby do panteonu zasłużonych dla rozwoju informatyki i rynku IT, gdyby nie decyzja Xeroxa o prawie bezpłatnym udostępnieniu wszystkim zainteresowanym licencji na Ethernet. Na owe czasy - było to sześć lat po prezentacji R. Metcalfe'a - pomysł utworzenia otwartego standardu i zbudowania wokół niego biznesu był nowatorski. Decyzja miała przełomowe znaczenie dla rynku sieci komputerowych - wiele konkurencyjnych, być może bardziej zaawansowanych, protokołów zostało zepchniętych na margines. Otwarty standard wyparł "zamknięte" firmowe rozwiązania.
Jest to historycznie najwcześniejsza sieć LAN stosująca okablowanie. Jej ideą było przesyłanie informacji we wspólnym medium, którym był kabel koncentryczny o maksymalnej długości 2500 m. Co 500 metrów umieszczano urządzenia regenerujące sygnał. Na końcach kabla stosowano tłumiki zapobiegające odbiciu sygnału. Komputery były dołączane do medium za pomocą nakręcanych na kabel nadajników-odbiorników. Prędkość transmisji wynosiła 2,94 Mbit/s.
-
Powstaje pierwsza elektroniczna maszyna do pisania, TV-Typewriter, umożliwiająca wyświetlanie tekstu na zwykłym telewizorze. Konstruktorem jest Don Lancaster.
-
Zostaje opracowany protokół FTP (File Transfer Protocol) służący do transmisji plików pomiędzy komputerami.
Rok 1974
-
Komputer Alto firmy Xerox, stworzony w Xerox PARC w 1973, jest uważany za pierwszy komputer osobisty. Wykorzystano w nim wiele innowacyjnych rozwiązań:
Graficzny interfejs użytkownika,
Pulpit widoczny na ekranie monitora,
Trój przyciskowa mysz komputerowa ,
WYSIWYG czyli to co użytkownik widział na ekranie było tym co otrzymywał na wydruku.
Obsługa drukarek laserowych,
Obsługa sieci Ethernet.
Jako ciekawostkę można podać fakt że dla tego systemu istniała gra MazeWar. Była to gra typu first person shooter umożliwiająca wieloosobową sieciową rozgrywkę. Xerox nigdy nie wprowadził Alto do sprzedaży, stworzył go jedynie w celach badawczych. Kilka egzemplarzy przekazano uniwersytetom. W późniejszym czasie powstał system Xerox Star bazujący na technologiach opracowanych przy tworzeniu Alto.
-
Powstaje Intel 8080 - pięć razy szybszy od poprzednika, procesora 8008.
Rok 1975
-
Ed Roberts z MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) tworzy jeden z pierwszych komputerów osobistych (PC). Jest to Altair 8800. Urządzenie zbudowane jest na bazie mikroprocesora Intel 8080 i dysponuje pamięcią 256 bajtów. Jest pierwszym osobistym mikrokomputerem dostępnym w handlu. Cena komputera to 395 dolarów, jednak należy złożyć go samemu, a do działania potrzebuje dodatkowych części wartych 2000 dolarów. Mimo to w pierwszym roku sprzedano 2000 sztuk komputerów Altair 8800.
-
Paul Allen i Bill Gates piszą wersję języka BASIC dla komputera Altair. Następnie zakładają własną firmę. Jest to Micro-Soft. W przeciągu zaledwie 20 lat systemy operacyjne Microsoftu będą zainstalowane na 90% komputerów osobistych (PC).
-
Do sprzedaży trafiają trzy ważne mikroprocesory. Są to: Zilog Z80, MOS 6502 oraz Motorola 6800. Staną się one najpopularniejszymi układami montowanymi w komputerach osobistych. Z80 zasłynął jako "serce" domowych mikrokomputerków "tańszej" (i wcale nie niższej) klasy. Z80 był słynny także z innego powodu - miał wiele "nieudokumentowanych możliwości", czyli po prostu nielegalnych rozkazów, które powodowały różne ciekawe efekty. Przyczyną była prosta konstrukcja wczesnych mikroprocesorów, które nie miały pułapek na nielegalne kody, i zamiast je odrzucać, próbowały wykonać. Motorola 6800 obecna była w słynnych komputerach z serii AMIGA, natomiast w prpcesor MOS 6502 były wyposażone komputery Apple MacIntosh i Atari.
-
Gordon Moore poprawia swoje przewidywania i określa czas podwojenia skomplikowania układów scalonych na 18 miesięcy (w 1964 sądził, że trwa to rok). Nowa teza przyjmuje nazwę prawa Moore'a. Obowiązuje do dziś.
Rok 1976
-
Seymour Cray, zwany ojcem superkomputera, skonstruował Cray-1, pierwszy z superkomputerów wyprodukowanych przez własną firmę Cray Research. Cray -1 był pierwszym komputerem trwale pracującym z prędkością 100 mln operacji na sekundę. Był zapewne pierwszym komputerem o architekturze typu RISC (Reduced Instruction Set Computer). Procesor RISC "rozumie" niewielką ilość prostych rozkazów, za to może je wykonywać bardzo szybko. Działanie można jeszcze przyspieszyć przez optymalizację oprogramowania.
Komputer Cray-1A wraz z freonowym systemem chłodzenia ważył 5,5 tony. Jednym ze środków uzyskania wielkich prędkości jest skracanie do minimum połączeń kablowych. Cel ten narzucił przestrzenną strukturę komputera: został zbudowany z sekcji połączonych w kształt podkowy; najdłuższy przewód w systemie miał 122 cm. Komputer wykorzystywał procesor wektorowy i zawierał 200 000 specjalizowanych układów ECL
Na zdjęciu - "autoportret" CRAY-1, narysowany przez niego samego.
-
Apple Computers
Steve Jobs i Steven Wozniak przyjaźnili się od czasów szkolnych. Obaj interesowali się elektroniką, obaj mieli opinię osób nie angażujących się w szczególnie w życie towarzyskie. Znacznie bardziej niż prywatki pociągały ich obwody elektroniczne. W roku 1971 sprzedawali wspólnie tzw. "blue boxes", czyli urządzenia pozwalające wprowadzać w błąd automatyczne centrale telefoniczne i uzyskiwać w ten sposób bezpłatne połączenia międzymiastowe. Oparte były na odkryciu, że zabawkowy gwizdek dołączony do płatków śniadaniowych Cap'n Crunch mógł wydawać dźwięk o częstotliwości 2600 Hz, sygnał kontrolny używany przez system telefonicznych rozmów międzymiastowych, dzięki czemu można było dzwonić za darmo.
Pierwszego kwietnia 1976 Steve Jobs (21 l.) i Steven Wozniak (26 l.) założyli w garażu Jobsa firmę Apple Computer Co. Notabene - jak widać, amerykańskie garaże odegrały znaczącą rolę w historii komputerów. Pierwszym komputerem ich produkcji był Apple I, sprzedawany za 666,66 USD. W 1977 zbudowali Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów domowych. Dzięki Apple II firma Apple stała się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw produkujących komputery domowe. W 1980 Apple weszło na nowojorską giełdę papierów wartościowych, na rynku pojawił się także Apple III.
Skąd wzięła się nazwa "Apple"? No cóż, w kwietniu 1976 r., kiedy Wozniak i Jobs rozpoczęli produkcję pierwszych egzemplarzy i postanowili założyć własną firmę, musieli wymyślić dla niej nazwę. Po kilku godzinach bezskutecznych wysiłków Jobs, który bardzo lubił jabłka (zwłaszcza odmianę Macintosh) i jadł ich dużo ze względu na dietę, związaną z przebytą wcześniej chorobą (zaraził się w Indiach czerwonką), położył na stole nadgryzione jabłko i powiedział, że jeżeli nie ma innych sensownych propozycji, to właśnie tak będzie się nazywała ich firma. Nikt nie wymyślił nic lepszego i tak już pozostało.
Później okazało się, że taka nazwa ma sporo zalet. Między innymi, w książce telefonicznej pojawia się przed konkurencją (Atari) i wyróżnia się spośród nazw innych firm komputerowych, pochodzących od nazwisk założycieli (np. Hewlett-Packard), skrótów (np. IBM - International Business Machine) czy innych technicznie brzmiących i/lub zupełnie nic nie znaczących nazw. Nazwa "Apple" (czyli "jabłko") jest naturalna, łatwa do zapamiętania, nietypowa i nie ma na pierwszy rzut oka nic wspólnego z komputerami (patrz np. rewelacyjna scena z filmu "Forrest Gump", gdzie Forest zainwestował w akcje firmy "sadowniczej" Apple Inc.)
Na okładce podręcznika obsługi do Apple I z 1976 r. Sir Isaac Newton odkrywa prawo powszechnego ciążenia dzięki jabłku spadającemu mu na głowę. Słynne tęczowe logo, w kształcie nadgryzionego jabłuszka pojawiło się dopiero wraz z wprowadzeniem Apple II w 1977 i utrzymało się do roku 1988 (wtedy utraciło kolory i stało się jednobarwne).
Rok 1977
-
Atari 2600, konsola do gier wideo produkowana od roku 1977, była jedną z pierwszych konsol, które używały wymiennych modułów z grami tzw. kartridży, zamiast wbudowania na stałe jednej lub więcej gier. Rozwiązanie to zostało po raz pierwszy wykorzystane w konsoli Fairchild Video Entertainment System w 1976.
W USA i Europie sprzedawana do roku 1989, a w Azji do wczesnych lat 90. XX wieku. Przez ten czas wyprodukowano około 25 milionów sztuk. Liczba stworzonych gier przekroczyła 900.
Nie wolno niedoceniać znaczenia firmy Atari w rozwoju konsoli. Wszystkie tego typu współczesne urządzenia wiele bowiem zawdzięczają tej firmie. Urządzenie VCS (przemianowane później na 2600) było zwykłym gadżetem aż do roku 1980, gdy ukazała się gra Space Invader. Później stało się wielkim przebojem i w samym tylko roku 1982 sprzedano aż 8 milionów egzemplarzy tej konsoli. Ogólna liczba sprzedanych konsoli Atari 2600 sięga 40 milionów. Przetarły one drogę wszelkiej maści naśladowcom i konkurentom. To jedyny prawdziwy przełomowy produkt, obok legendarnej gry Pong, który powstał w firmie Atari.
-
W Commodore powstaje PET, zaraz po zakupie przez Commodore'a firmy MOS Technology, Inc. która właśnie stworzyła procesor 6502. Jeden z pracowników MOSa, Chuck Peddle zaprojektował wtedy hobbystyczny komputer KIM-1 który miał być sprzedawany w częściach do złożenia w domu. Peddle'owi udało się przekonać ówczesnego szefa Commodore'a Jacka Tramiela, że nie ma już przyszłości w kalkulatorach, w których wówczas specjalizował się Commodore i należy skoncentrować się na budowie "prawdziwych" komputerów, których sprzedaż przyniesie znacznie większe zyski. Tramiel zgodził się pod warunkiem, że Peddle wraz z synem Tramiela, Leonardem, zaprojektują nową maszynę w ciągu sześciu miesięcy na nadchodzące targi COMDEX.
Pierwsza wersja produkcyjna PETa miała 4 lub 8 kB RAMu, do generowania obrazu używała chipa MOS 6545 który wyświetlał obraz na wbudowanym monitorze o rozdzielczości 40*25 znaków. Komputer miał także wbudowany magnetofon i raczej niewygodną, bardzo małą klawiaturę.
Komputer sprzedawał się nieźle, ale często krytykowano jego klawiaturę w wyniku czego Commodore wprowadził na rynek nowe wersje 2001-N i 2001-B, w których magnetofon nie stanowił już integralnej części obudowy co pozwoliło na użycie większej i wygodniejszej klawiatury.
-
Firma DEC wyprodukowała PDP-11/60, kontynuatora linii PDP-11 rozpoczętej w 1070r. Był to pierwszy 32-bitowy minikomputer. Był on zapewne najdłużej produkowanym (i najczęściej kopiowanym) minikomputerem. Zdobył wielką popularność na całym świecie, głównie dzięki otwartości systemu i bezawaryjności pracy. Z czasem (przez dwadzieścia parę lat !) powstało wiele wersji PDP-11, w tym wersja "mikro", z mikroprocesorem LSI-11.
Rok 1978
Na rynku pojawił się mikroprocesor 8086 (29000 tranzystorów !). Obsługiwał magistrale ośmiobitowe, ale architektura wewnętrzna była szesnastobitowa, dzięki czemu mógł korzystać z 1 MB pamięci (a dokładniej "przestrzeni adresowej", czyli 640 kB pamięci operacyjnej plus pamięć stała i porty wejścia/wyjścia).
Był taktowany częstotliwością 4,77 MHz (późniejsze wersje - 8 i 10 MHz). Procesor 8086 był niezbyt udany - wykorzystanie jego sporych, jak na owe czasy, możliwości wymagało od programistów stosowania rozmaitych "kruczków". Wybór 8086 dla IBM PC sprawił, że Intel wyrósł na światowego potentata w dziedzinie mikroprocesorów. Późniejsza seria procesorów (80188, 80286, 80386, 80486, itd), przekomplikowana dla zachowania kompatybilności z 8086, robiła karierę dzięki sukcesowi PC.
Rok 1979
-
Powstał język programowania, nazwany Ada - na cześć Augusty Ady Lovelace Byron (patrz rok 1840). Został stworzony w firmie Honeywell, z myślą o zastosowaniach lotniczych - sterowaniu awioniką i systemami uzbrojenia samolotów bojowych.
-
Powstaje USENET - sieć akademicka, jako połączony projekt uniwersystetów Duke University i University of North Carolina. Sieć stworzona przez absolwentów:Toma Truscott, Jima Ellis i Steve Bellovin, oparta o protokół UUCP (Unix-to-Unix-Copy) miała za zadanie rozprowadzanie poczty i wymianę plików.
-
John Shoch i Jon Hupp z Xerox Palo Alto Research Center odkrywają komputerowego "robaka" - krótki program który przeszukuje sieć w poszukiwaniu bezczynnych procesorów. Początkowo przeznaczony do tego, by testować sieć i powodować efektywniejsze jej wykorzystanie - robak "wyrywa się spod kontroli" i infekuje komputery.
Schoch zapożyczył nazwę "robak" (worm) z książki "The Shockwave Rider" Johna Brunnera, w której wszechmocny program-robak rozprzestrzenia się w sieci i unieruchamia ją.
do początku strony