Rok 1960
-
W listopadzie firma DEC prezentuje PDP-1, pierwszy dostępny w sprzedaży minikomputer, z monitorem i klawiaturą. Głównym projektantem maszyny jest Benjamin Curley. Od zakupienia PDP-1 przez MIT rok później liczy się początek tzw. kultury hackerskiej. Pierwszy egzemplarz z 50 skonstruowanych sprzedano za 120 tysięcy dolarów. Posiadał monitor, klawiaturę, nie potrzebował klimatyzacji i wymagał jednego operatora do obsługi.
-
Powstają dwa nowe języki programowania.
Organizacja Codasyl, na czele której stoi Joe Wegstein, opracowuje język COBOL.Prace nad COBOL-em zostały rozpoczęte w 1959 roku na spotkaniu tzn. Short Range Committee w Pentagonie zorganizowanym przez Charlesa Phillipsa z amerykańskiego departamentu obrony. Komitet miał na celu doraźnie (short range) określić wspólny język programowania dla środowisk przemysłowych. Współtwórcą COBOL-a była słynna programistka Grace Hopper, zwana też "babcią COBOL" (Grandma Cobol"). Jedną z cech języka jest to, że używa on wyrażeń języka mówionego do wykonywania operacji na informacjach biznesowych.
-
John McCarthy tworzy LISP - najstarszy język programowania używany do dnia dzisiejszego. Z powodu elastyczności i wyrazistości, Lisp stał się popularny w środowiskach związanych ze sztuczną inteligencją. Język ten odsłonił hackerom niezwykłe i twórcze możliwości. Był jednym z głównych czynników sukcesu i pozostaje jednym z ulubionych języków hackerów. W latach siedemdziesiątych rosnąca społeczność Lispa i dotacje rządu USA doprowadziły do stworzenia maszyn Lispa - sprzętu dedykowanego do uruchamiania programów lispowych.
Rok 1961
-
IBM buduje komputer IBM 7030, lub inaczej Stretch. Jest on około 30 razy szybszy niż model 704, dzięki czemu jest najszybszym superkomputerem na świecie. Nowością jest to, że jeden bajt stanowi 8 bitów, czyli tak jak wygląda to aktualnie. Komputer zostaje dostarczony do Centrum Badań Atomowych w Los Alamos i będzie pracował tam do roku 1971.
-
Powstaje pierwszy polski komputer mainframe z serii "Odra" - Odra 1001. Odra 1001 to prototyp lampowego komputera pierwszej generacji wykonany w Zakładach Elektronicznych Elwro w 1961. Konstrukcja komputera oparta była na niedokończonym projekcie przelicznika S-1, opracowanego przez zespół Jerzego Gradowskiego w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN.
Była pierwszą Odrą, ale nie uzyskała zadowalającej niezawodności i nie weszła do produkcji. Wykonana została tylko w jednym egzemplarzu.
Rok 1962
Studenci z MIT - Stephen (Slag) Russel, Martin (Shag) Graetz i Alan Kotok - napisali pierwszą grę komputerową - Spacewar. Jest ona uruchamiana na komputerze DEC PDP-1. Spacewar jest przeznaczony dla dwóch graczy, przy czym jeden musi zniszczyć drugiego. Gra jest oparta tylko i wyłącznie na trybie tekstowym.
Rok 1963
-
Ivan Sutherland tworzy pierwszy system graficzny - Sketchpad, który potrafi wyświetlać obrazy na ekranie, a nie tylko tekst, jak dotąd.
-
Narodowy Instytut Standardów w USA (ANSI) akceptuje standard ASCII w wersji siedmio-bitowej. Dzięki niemu możliwa staje się bezproblemowa wymiana informacji pomiędzy maszynami różnych producentów.
Rok 1964
Rok 1965
Firma DEC wypuściła na rynek pierwszy minikomputer, który osiągnął sukses komercyjny i popularność - PDP-8. Kosztował 18 tys. dolarów, czyli jedną piątą ceny ówczesnych mainframe. Szybkość, niewielkie rozmiary i rozsądna cena spowodowały, że rozpowszechnił się w tysiącach niedużych firm i laboratoriów naukowych.
Rok 1967
-
Seymour Papert opracowuje LOGO - język programowania zaprojektowany z myślą o dzieciach. Początkowo język Logo służył do sterowania robotem zwanym ze względu na swój wygląd "żółwiem". Robot ten po wpisaniu komendy FORWARD 50 przemieszczał się po podłodze o pięćdziesiąt kroków albo np. obracał się w prawo o kąt prosty po komendzie RIGHT 90. "Żółw" wyposażony był także w specjalne pióro, za pomocą którego mógł znaczyć trasę swojej wędrówki.
Wraz z upływem czasu, gdy powstały graficzne terminale komputerów, żółw Logo przeniósł się z podłogi na ekran monitora. "Żółw ekranowy" okazał się znacznie tańszy w eksploatacji, szybszy oraz posiadał znacznie więcej możliwości.
-
Powstał pierwszy radziecki superkomputer, BESM-6. Niewiele o nim wiadomo, z wyjątkiem tego, że miał 8 równoległych procesorów, pamięć ferrytową i możliwość pracy wielozadaniowej z możliwością przydzielania zadaniom priorytetów. Był szeroko wykorzystywany przez przemysł lotniczy i siły zbrojne do późnych lat siedemdziesiątych. Zawierał około 60000 tranzystorów i 180000 diod germanowych. BESM-6 wchodził w skład kompleksu kontroli słynnego amerykańskiego programu Sojuz - Apollo.
-
W Niemczech prof. Niklaus Wirth wzorując się na ALGOLU opracował język PASCAL.
Rok 1968
-
David Evans z Davidem Evansem, obaj profesorowie informatyki, założyli firmę Evans and Sutherland, która prowadziła pionierskie prace w dziedzinie sprzętu komputerowego czasu rzeczywistego, akcelerowanej grafiki trójwymiarowej i języków drukarek.
Wśród byłych pracowników Evans and Sutherland są takie postacie, jak założyciele Adobe Systems, (John Warnock) i Silicon Graphics, (Jim Clark).
-
Wystartował pierwszy załogowy amerykański pojazd kosmiczny - APOLLO -7, z komputerem pokładowym Apollo Guidence Computer. Astronauci wprowadzali za pomocą panelu kontrolnego odpowiednie funkcje i dwycyfrowe kody. Rok po tym debiucie, komputer ten poprowadził APOLLO 11 na powierzchnię księżyca.
Przyjęty został sześciocyfrowy format daty (RRMMDD). Stanie się to przyczyną problemu w na przełomie lat 1999/2000 - tzw. pluskwy milenijnej.
Rok 1969
-
W laboratoriach Intela opracowano układ 1103 - pierwszą scaloną pamięć operacyjną DRAM (Dynamic Random Access Memory - pamięć dynamiczna o dostępie swobodnym). Pamięć dynamiczna działa na zasadzie utrzymywania ładunku elektrycznego przez kondensator - jeden kondensator pamięta wartość jednego bitu. Każdy kondensator ma swoją upływność, czyli powoli traci ładunek. Przez to pamięci dynamiczne wymagają cyklicznego odświeżania zawartości, także przy odczycie lub zapisie. Skomplikowana budowa i sterowanie DRAM jest rekompensowane przez niezwykle krótki czas dostępu.
-
Zaczyna się nowa epoka - powstaje system operacyjny Unix, który stanie się jednym z najczęściej używanych systemów na świecie. Ken Thompson i Dennis Ritchie z laboratoriów AT&T korporacji Bella tworzą na komputerze PDP-11 wielodostępny, wielozadaniowy system operacyjny który zmieni oblicze informatycznego świata. I nie tylko informatycznego.
Unix, przepisany potem w języku C (opracowanym przez Ritchi'ego), staje się zabawką i potężnym narzędziem ówczesnych hackerów (jeśli masz błędne, skrzywione przez media pojęcie o hackerach, a chciałbyś/chciałabyś poznać prawdę - przeczytaj opracowanie jednego z nich - Erica S. Rayjmonda, tutaj )
UNIX stanowi obecnie najbardziej popularne środowisko pracy szczególnie w zastosowaniach sieciowych gdyż cechuje go duża stabilność oraz bezpieczeństwo systemu przed nieautoryzowanym dostępem. UNIX jako pierwszy z systemów na komputery PC zapewniał pracę za pośrednictwem sieci, a serwery UNIXowe są do dzisiaj najczęściej spotykanymi węzłami w sieci Internetu. System uruchomić można prawie na każdym komputerze począwszy od osobistych komputerów IBM PC i Macintosh a skończywszy na superkomputerach typu Cray-MP (wyjątkiem mogą być co najwyżej starsze komputery np. typu PC XT).
Jednym z głównych założeń Unixa jest, że użytkownik jest nieomylny. Jeśli, na przykład, chce za pomocą polecenia z pięciu znaków (wliczając spację) wyczyścić dysk systemowy do zera, to należy to wykonać. Inną Unixową zasadą jest, że użytkownik powinien zawsze otrzymać od systemu wyczerpującą informację, jeśli jej zażąda.
Jego twórcy zostali odznaczeni przez prezydenta Billa Clintona odznaczeniem "National Medal of Technology"
do początku strony