Strona główna
Lata trzydziesteLata czterdziesteLata pięćdziesiąte
Lata sześćdziesiąteLata siedemdziesiąteLata osiemdziesiąte
Lata dziewięćdziesiąte

Rok 1950


Rok 1951


Rok 1952


Rok 1953

W MIT opracowano pamięć operacyjną na rdzeniach ferrytowych. Była ona przeznaczona dla wojskowego komputera Whirlwind (AN/FSQ-7). Dużą zaletą pamięci ferrytowych były wymiary, masa i pobór mocy wielokrotnie mniejsze niż przekaźników, przerzutników lampowych czy innych rozwiązań. Oprócz tego pamięć ferrytowa jest nieulotna - trzyma informację po wyłączeniu zasilania (pamięci naszej Mery-400 potrafiły nawet przez tydzień). Z tego właśnie powodu pamięci ferrytowe bardzo długo były stosowane w lotniczych komputerach pokładowych. Jeżeli po wypadku pamięć ocalała, można było ją włączyć i odtworzyć stan komputera w ostatnich chwilach przed przerwaniem pracy.
Pamięci ferrytowe typu ROM (Read -Only Memory) przez długi czas miały niezrównany stosunek pojemności do objętości. Trick polegał na tym, że pamięć taka zawierała tylko tyle rdzeni, ile bitów miała jedna jej komórka. Rdzenie były namagnesowane na stałe. Zawartość komórek programowano w procesie produkcji. Jeśli bit na którejś pozycji miał być jedynką, odpowiadający mu przewód był przewlekany przez odpowiedni rdzeń. Jeśli miał być zerem - przewód po prostu go omijał. Taką pamięć, znaną jako "core rope", szeroko stosowano w komputerach pokładowych samolotów i statków kosmicznych.
Konstrukcję pamięci na rdzeniach ferrytowych szybko udoskonalono tak, że na długo została bez konkurencji. zmniejszono do granic możliwości - w latach siedemdziesiątych produkowano matryce pamięci o pojemności 16 tysięcy słów, na rdzeniach o średnicy 0.1 mm.
Pamięci te zostały dopiero wyeliminowane przez pamięci półprzewodnikowe, wynalezione w latach siedemdziesiątych.


Rok 1954

W Texas Instruments powstaje pierwszy tranzystor krzemowy złączowy. Ten epokowy wynalazek rozpala wyobraźnię konstruktorów - najpierw odbiorników radiowych. Pierwsze przenośne radio tranzystorowe, sprzedane przez Regency Electronics za 50 dolarów, zalało świat nieustającym potokiem informacji i muzyki rozrywkowej.
Tranzystor - kosztujący wówczas tylko dwa i pół dolara - zainspirował konstruktorów komputerów do budowy maszyn mniejszych, szybszych i przede wszystkim - tańszych. W naszym życiu jest wszechobecny do dziś.


Rok 1955


Rok 1956


Rok 1957